-> ARHIVA
Feb 20, 2010

Freethinker

Autor: Kurdt

Većina naših čitalaca će se sigurno složiti da su zemlje u kojima preovladava muslimansko stanovništvo, najnazadnije zemlje na svijetu. Da nema nafte, njima bi se pridružile i neke, danas bogatije, države. Nerijetko možemo čuti kako muslimani kude "zapadnjački" način života, a pogotovo njihov odnos sa novcem, ali nesumnjivo je tačno da se najveći neukus uzrokovan viškom sredstava može vidjeti, recimo u Dubaiju, što će reći da se bogati muslimani okreću profitu i što je važnije, stilu života kakav vode njihovi dojučerašnji suparnici, a danas poslovni partneri. Također, sa visokim cijenama dolaze i visoki kriteriji, tako da bogati vlasnici ne riskiraju ni sa uposlenicima, tako da "bogata braća" ne gledaju da isključivo pomognu siromašnoj braći, nego da dobiju što veći profit, da bi ga mogli uložiti još, u jednom neprekidnom lancu.

Moja današnja tema nije arhitektura, a još manje odnos bogatih muslimana prema novcu, nego se želim osvrnuti na nekoliko ljudi koji čine tzv. zlatno doba islama, a na koje se današnji muslimani pozivaju kada ih pitate za uticaj islama na modernu nauku i kulturu. Između ostalog, vjerovatno će vam spomenuti velike umove poput Zakaria Razija, Abu Ali Sine i Ibn Rushda. Ipak, tu će se malo prevariti jer ovi, nesumnjivo veliki ljudi, nisu bili muslimani, iako su rođeni oko 200 godina nakon smrti poslanika, što ih svrstava u one koji su bili pod velikim uticajem Islama. Abū Bakr Muhammad ibn Zakariyā Rāzī (865-925) u djelima historičara medicine poznatiji kao "vjerovatno najveći i najoriginalniji liječnik svih vremena, te jedan od najplodnijih autora tog polja", je jedan od mislilaca za koje muslimani tvrde da su "njihovi" ili u najmanju ruku, inspirirani Islamom. Teško je nabrojati gdje je sve Zakari uveliko uticao, ali ću nabrojati samo neka polja poput medicine, alhemije, hemije, filozofije te općih nauka. I u svoje vrijeme je bio priznat kao veliki učenjak i znalac na mnogim poljima, ali se na posljetku opredijelio za medicinu. Smatra se da je napisao oko 200 knjiga, koje su izdate na perzijskom i arapskom jeziku. Osim što je prvi otkrio alkohol, on je prvi proizveo sumpornu kiselinu, prvi prepoznao male i kokošije boginje, te o njima napisao iscrpne izvještaje, bio je pionir u neurohirurgiji, oftamologiji, pionir na poljima anorganske i organske hemije, te bio autor nekoliko filozofskih rasprava itd. Štaviše, da bih detaljno opisao sveukupnost njegovog doprinosa trebao bi mi jedan poseban blog i hiljade postova, ali vjerujem da vam je slika jasna.

Zakari je bio racionalista koji je itekako vjerovao u sposobnosti i prednosti racionalizacije problema i pitanja. Kod svojih savremenika, bio je poznat kao liberalna osoba oslobođena bilo kakvih predrasuda, i osoba koja je bez ikakvih sprega izjavljivala svoje mišljenje, ma kakvo ono bilo. Napisao je 3 djela o religiji (sl. pr.): "Prevarantski trikovi poslanika", "Strategija prevare onih koji tvrde da su poslanici" i "O odbacivanju vjerovjesničkih religija". O Kur'anu je rekao: " Vi tvrdite da su evidentna čuda prisutna i vidljiva, precizno, Kur'an. Vi kažete: "Ko god ga poriče, neka napiše nešto slično njemu." Uistinu, mi ćemo napisati hiljadu sličnih, uz pomoć dijela retoričara, elokventnih govornika i odvažnih pjesnika, koji su prikladnije napisani i adresiraju problem konciznije. Oni bolje prenose značenje i njihova rima je metrički bolja. ...O Bogu za koga kažete da nas zapanjuje! Vi govorite o djelu koje prepričava stare mitove, i koje je u isto vrijeme prepuno kontradiktornosti i ne sadrži nikakve korisne informacije ili objašnjenja. A onda kažete: "Napišite nešto slično"?!" Zakarijev konačan zaključak o poslanicima je bio dvojak. U najgorem slučaju, oni su po njemu bili uvrnuti, "skrenuli sa uma", a u najboljem da su imalu psihičke probleme.

Smatram da će ovaj post najviše obradovati ljude koji će razmišljanja i zaključke Zakarija ogledati u svojima i naći mnoge paralele. Na posljetku to je i svrha čitanja. "Čitamo da znamo da nismo sami" (C. S. Lewis)

nastaviće se...

0 komentara:

Post a Comment

Ako niste registrovani, odaberite Name/URL i popunite samo polje za ime, URL nije neophodno unijeti.