Nastavljamo sa serijom tekstova o vjerodostojnosti Kur'ana. Kako je, dakle, rečeno u prvom postu o ovoj temi, tokom restauracije Velike džamije u Sani radnici su pronašli bezbrojne papire kojima prvobitno nije davan veliki značaj. Svi papiri su skupljeni na jednu hrpu i ostavljeni zaključani ispod stepenica jedne od munara.
Srećom, tadašnji jemenski predsjednik ustanove za zaštitu starina, Qadhi Isma’il al-Akwa, je pravovremeno uočio potencijalnu vrijednost pronađenih rukopisa. Niko u tadašnje vrijeme u njegovoj blizini nije bio dovoljno kvalifikovan da prouči ove rukopise i tek je 1979. godine spomenuti gospodin uspio zainteresovati jednog nemuslimanskog njemačkog naučnika u izučavanje rukopisa, koji je potom uz pomoć njemačke vlade organizovao projekat obnove pronađenih rukopisa u groblju Velike džamije.
Nije trebalo dugo da se otkrije kako grobnica sadrži hiljade stranica ajeta Svetog Kur'ana. Jasno, islamska vlast je odmah zagovarala ideju da se pronađeni fragmenti unište kako ne bi došlo do eventualnog miješanja sa standardiziranom verzijom Kur'ana.
Čitavim projektom je upravljao Gerd R. Puin. Puin je bio renomirani stručnjak za arapsku kaligrafiju i paleografiju Kur’ana (istraživanje starih spisa i dokumenata). 10 godina je ukupno trajalo njegovo istraživanje pronađenih rukopisa iz grobnice Velike džamije. 1985. godine mu se pridružio I H. C. Graf V. Bothmer.
C-14 testovi su predvidjeli starost pronađenih rukopisa na period između 645. i 690. godine. Obzirom da je kroz ovaj test obuhvaćen period raspadanja samih rukopisa, koji su zapravo načinjeni od životinjske kože, pretpostavka je da se dobijeni datum treba posmatrati kao ipak nešto mlađi, obzirom da nije poznato koliko vremena je proteklo između izrade materijala i pisanja na njega. Neki rukopisi su ipak i još mlađi od spomenutih te se procjenjuje da su i pisani u toku sedmog stoljeća. Prema tome, to bi ujedno bili i najstariji tekstovi Kur'ana.
Od 1984. godine počela je kompletna obnova rukopisa, i do 1996. godine obnovljeno je oko 15 000 stranica od njih ukupno 40 000.
nastaviće se...
Post by: BM
- Galerija
Učitava se...
- Šta kažu drugi
- Izdvojeni tekstovi
- Pretraga
- E Mail
Sve prijedloge, komentare i tekstove možete poslati i na e-mail: nemaboga@live.com
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
3 komentara:
Starije komentare možete pogledati na: http://www.blogger.ba/komentari/130919/2268333
Sto bi se reklo: tr´la baba lan da joj prodje dan. Kuran se nikad nije prenosio pismeno nego iskljucivo usmeno kroz instituciju hafiza. Hafizi su ocuvali Kuran i u svakoj generaciji od Poslanika a.s. pa do danas imas na hiljade i hiljade hafiza koji su jasan dokaz nepromjenjivosti jednog slova.
Sad se pojavili neki rukopisi kao. Jah eto.
Vjeruje se mitovima i legendama a papiru više ne. Čovječe kako vrijeme brzo leti pa je papir postao beznačajan historijski izvor, ccc
Post a Comment
Ako niste registrovani, odaberite Name/URL i popunite samo polje za ime, URL nije neophodno unijeti.